Zápal obličiek je veľmi závažný problém, ktorý môže mať ďalekosiahle následky. Hoci existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jeho vznik, môže sa vyskytnúť prakticky u každého. Čo by ste o ňom mali vedieť? A ako sa lieči?
Obsah
Chcete povedať, že obyčajná infekcia močových ciest vás nemôže vôbec trápiť, pretože nejde o nič vážne? Hoci v niektorých prípadoch je, na vašom mieste by sme tento problém rozhodne neignorovali. Vaša nepozornosť môže ľahko viesť k veľmi vážnej infekcii obličiek, ktorá môže byť v krajnom prípade život ohrozujúca.
Zvyčajne to však nie je blesk z jasného neba. Preto je rozumné dôkladne sa oboznámiť s týmto závažným zdravotným problémom. Kto vie? Možno vám včasná reakcia jedného dňa pomôže.
Čo je to zápal obličiek?
Ako už názov tohto zdravotného problému napovedá, ide o zápal jednej alebo oboch obličiek. Ide o zápalový proces, ktorý môže v extrémnych prípadoch viesť k poškodeniu obličiek. Môže tiež viesť k obmedzeniu ich funkcie, čo následne môže viesť k viacerým komplikovaným problémom. Nesmieme zabúdať, že obličky neustále filtrujú krv a sú zodpovedné za vyplavovanie látok, ktoré už nie sú potrebné. Zároveň ide o infekčné ochorenie, takže infekčnosť treba riešiť pri liečbe a spolužití.
Ako ho rozpoznať – príznaky
Zápal obličiek môže byť spočiatku celkom nenápadný. Príznaky sa však môžu časom začať zhoršovať.
Medzi hlavné ukazovatele tohto problému patria:
- Bolesť v boku
- Bolesť v chrbte
- Zimnica
- Horúčka
- Únava
- Slabosť
Môžu sa vyskytnúť aj iné príznaky, ktoré sa tradične spájajú s infekciami močových ciest. Patrí k nim pálenie pri močení, krv v moči, zvýšené nutkanie na močenie, nevoľnosť, vracanie a pod.
Ak máte podozrenie, že vás alebo niekoho z vašich blízkych postihuje zápal obličiek, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.
Diagnostika
Presnú diagnózu môže vždy stanoviť len lekár. V priebehu vyšetrenia si môže vyžiadať vzorku moču. Okrem toho je štandardom aj palpačné vyšetrenie. Kontroluje sa aj teplota a krvný tlak. Na objasnenie sa môže vykonať aj analýza vzorky krvi a ultrazvuk. (Čoho sa nemusíte obávať, pretože to nebolí).
Najčastejšie príčiny
Možno ste to doteraz nevedeli, ale existuje niekoľko typov zápalov obličiek, s ktorými sa môžete stretnúť. Aké sú však ich príčiny? A ako sa od seba líšia?
Akútny zápal obličiek
Akútny zápal obličiek má veľmi dramatický priebeh a môže sa objaviť po problémoch s infekciami močových ciest a močového mechúra. Táto infekcia môže stúpať, takže môže postihnúť aj obličky. Farba moču pri zápale obličiek býva veľmi tmavá a veľmi zakalená. Môže sa vyskytnúť aj vysoká horúčka, zimnica, vracanie, nevoľnosť, bolesť chrbta a brucha, krv v moči a hnis v moči a bolesť pri močení. Ak dôjde k opuchu obličiek, môže dôjsť k ich trvalému poškodeniu.
Chronický zápal obličiek
Chronický zápal obličiek bez teploty môže byť tiež veľkým orieškom. Môže vzniknúť z akútnej formy, pri ktorej nemusí existovať úplné vyliečenie. Zápal sa preto môže opakovať. V priebehu tohto problému môže dôjsť k hypertenzii, poruche funkcie obličiek a narušeniu vnútorného prostredia.
Problémom chronického zápalu obličiek však je, že jeho príznaky môžu byť často málo špecifické. Môžete sa cítiť dlhodobo unavení, môžete trpieť nechutenstvom a bolesťami hlavy a podobne. Zároveň je dôležité starať sa o svoje zdravie, pretože chronický zápal obličiek môže viesť k zlyhaniu obličiek, po ktorom môže nasledovať transplantácia alebo dialýza.
Ako liečiť zápal obličiek?
Ako môžete sami vidieť, so zápalom obličiek sa rozhodne netreba zahrávať. Keďže ho často spôsobujú baktérie, len málokedy sa dá liečiť bez silnejších liekov, ktoré vám môže predpísať len lekár. O dĺžke liečby potom rozhoduje závažnosť problému.
Prírodná liečba a bylinky
Prírodná liečba a bylinky môžu tradične pomôcť pri začínajúcom zápale močových ciest. Prípadne sa môžete pokúsiť riešiť menej závažné problémy týmto spôsobom po dohode s lekárom. (Napríklad tak, že vás po určitom čase pre istotu opäť skontroluje.)
V kvalitnom doplnku stravy pre močové cesty hľadajte tieto bylinky:
- Kľučka veľkoplodá
- Zlatobyľ obyčajný
- D-manóza
- Kapucínka väčšia
- Praslička roľná
- Žihľava dvojdomá
- Medvedica lekárska
Medvedicu lekársku však nemožno užívať dlhodobo, preto sa vždy riaďte pokynmi na etikete, kde je uvedený najdlhší možný čas, počas ktorého ju možno bezpečne užívať. (Potom sa týmito informáciami riaďte aj počas užívania.)
Domáca liečba zahŕňa odpočinkový režim, udržiavanie tela v teple a upravený pitný režim. Chybu neurobíte ani zdravšou stravou obsahujúcou vitamín C a ďalšie dôležité živiny, ktoré podporujú imunitný systém.
Diéta pri zápale obličiek
Aby sa predišlo ďalšiemu zaťažovaniu obličiek, zvyčajne sa počas liečby a po nej odporúča špeciálna diéta. Samozrejmosťou je, že by sa nemal piť alkohol. Pozor si však treba dávať napríklad aj na soľ.
Medzi jej hlavné princípy patria:
- Vyšší podiel vlákniny v strave
- Obmedzenie soli
- Obmedzenie polotovarov
- Zvýšená konzumácia brusníc
- Obmedzenie syra, slaniny…
- Obmedzenie kofeínu
- Obmedzenie konzumácie potravín s vyšším obsahom tuku (tučné mäso, smotana, maslo…)
Dobrým tipom je aj pitie špeciálnych urologických čajov.
Antibiotiká
Na zápal obličiek zaberajú antibiotiká. Lekári po nich zvyčajne siahajú, keď je zápal naozaj veľmi vážny a nedá sa dostať pod kontrolu iným spôsobom. Keďže ide o veľmi problematický stav, doba liečby môže aj pri použití antibiotík trvať až 2 týždne. Okrem toho treba počítať s obdobím rekonvalescencie, pretože telo si bude musieť po náročnom boji oddýchnuť.
Čo si z toho vziať?
Z tohto článku by ste si mali odniesť hlavne to, že by ste nemali dovoliť, aby infekcia močových ciest prerástla do život ohrozujúcej infekcie obličiek.
Ak teda pociťujete pálenie pri močení, zakalený moč, tmavšiu farbu moču a častejšie nutkanie na močenie, vyskúšajte bylinné prírodné doplnky obsahujúce uvedené zložky, zvýšte príjem vitamínu C, zostaňte v teple a pracujte na kvalite pitného režimu. V neposlednom rade choďte na toaletu podľa potreby a nezadržiavajte moč zbytočne dlho. Pri liečbe môže pomôcť aj nosenie priedušnej spodnej bielizne a dôkladnejšia intímna hygiena.
Posledná aktualizácia článku: 22. 5. 2024