Zápal močových ciest sa často vyskytuje u mužov aj u žien. U každého pohlavia má však svoje špecifiká. Zatiaľ čo ženy trpia týmito infekciami aj v mladšom veku v dôsledku aktívneho sexuálneho života, tehotenstva a kratšej močovej trubice, u mužov sa tento problém môže objaviť o niečo neskôr. Čo najlepšie zaberá na infekcie močových ciest? A aké sú jej hlavné spúšťače?
Obsah
Infekcie močových ciest sú také bežné, že na ne už často ani nemyslíme. Sú jednoducho súčasťou nášho každodenného života a tak to jednoducho je. Ale priznajme si to. Ak sa tento problém týka konkrétne vás, urobíte všetko možné (aj nemožné), aby ste sa ho čo najskôr zbavili.
Problémom infekcií močových ciest však je, že sa v priebehu života zvyčajne vracajú. Takže to, že ste raz vyhrali, neznamená, že ste skončili do konca života.
Za ako dlho infekcia zvyčajne zmizne? A ako dochádza k prenosu?
Čo je to zápal močových ciest?
Zápal močových ciest už podľa názvu naznačuje, že ide o infekciu močových ciest. Keďže zahŕňa viacero zložiek, môže sa vyskytnúť v močovej trubici, ako aj v močovom mechúre a obličkách. Postihuje predovšetkým ženy, ale nemusí to byť vždy pravidlom. Liečba môže trvať 2 až 3 dni a pri komplikovanejšom zápale môže trvať aj viac ako týždeň.
Ako ho rozpoznať? – príznaky
Infekcie močových ciest môžu mať u každého trochu iné príznaky, čo súvisí najmä s tým, ako ďaleko sa infekcia môže dostať. (Ak je v obličkách, môže to byť naozaj veľmi nepríjemné.)
Medzi prvé príznaky infekcie močových ciest zvyčajne patrí zvýšené nutkanie na močenie sprevádzané pálením a rezaním pri vyprázdňovaní. Množstvo dodatočného moču býva menšie a po vykonaní nutkania môžete mať pocit, že močový mechúr nebol dostatočne vyprázdnený.
Tiež môžete zaregistrovať:
- Stopu krvi v moču
- Zapáchajúci moč
- Zakalený moč
- Zvýšenú teplotu
- Bolesť chrbta
- Zimnicu
Zvyčajne platí, že čím výraznejšie sú príznaky zápalu, tým závažnejší býva. Ak máte napríklad veľmi vysokú horúčku a zápal obličiek, môže sa u vás vyskytnúť aj silné vracanie a nechutenstvo. V takýchto prípadoch nehazardujte so svojím zdravím a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Inkubačná doba
Vírusové a bakteriálne ochorenia majú inkubačnú dobu, ktorá sa vzťahuje na časové obdobie po infekcii, počas ktorého sa zvyčajne objavia prvé príznaky. Pokiaľ ide o infekcie močových ciest, v priemere si problém všimnete medzi 72 hodinami a 8 dňami.
Čo spôsobuje zápal močových ciest? – príčiny
Prenos infekcií močových ciest môže súvisieť napríklad s vaším intímnym životom. Po pohlavnom styku nie je nezvyčajné dostať infekciu močových ciest, pretože počas neho sa do ženskej močovej trubice môžu dostať najrôznejšie nečistoty. Rizikom môže byť aj časté striedanie intímnych partnerov a nepoužívanie kondómu.
Medzi ďalšie rizikové faktory patria:
- Nedostatočná intímna hygiena
- Zadržiavanie moču
- Nedostatočný pitný režim
- Diabetes
- Vrodená vývojová chyba močového mechúra a močovej trubice
- Močové kamene
- Zväčšená prostata u mužov
Ženy, ktoré sú náchylnejšie na infekcie močových ciest, by si mali dávať väčší pozor aj počas tehotenstva a po menopauze, pretože v týchto obdobiach je pravdepodobnosť výskytu týchto problémov vyššia.
Chronický zápal močového mechúra
Aby toho nebolo málo, môžu sa vyskytnúť dlhodobé problémy, ktoré vám môžu veľmi znepríjemniť každodenný život. Jednou z komplikácií môže byť chronický zápal močového mechúra, ktorý môže vzniknúť po neliečenej a nevyliečenej infekcii močových ciest.
Vtedy môže dôjsť k akútnemu a opakovanému zápalu, ktorý môže postihnúť sliznicu močového mechúra. Riziko chronického zápalu môže zvýšiť napríklad zavedenie katétra, tehotenstvo, cukrovka, rádioterapia pri liečbe rakoviny atď.
Domáca liečba zápalu močových ciest
Ak máte podozrenie, že máte zápal močových ciest, môžete si urobiť jednoduchý domáci test moču, ktorý vám celkom spoľahlivo ukáže, ako na tom ste. Potom sa môžete objednať na kontrolné vyšetrenie u svojho lekára, ktorý vám potvrdí vašu diagnózu. Testovaciu súpravu si zvyčajne môžete kúpiť v lekárni.
Neliečený zápal močových ciest môže narásť do obrovských rozmerov, ale na samom začiatku môže pomôcť domáca liečba, ktorá môže zahŕňať užívanie vitamínov a byliniek a niekoľko ďalších jednoduchých rád, na ktoré sa v mnohých prípadoch spoliehali naši predkovia.
Bylinky
Užívanie bylinných doplnkov stravy na podporu normálnej funkcie močových ciest môže byť prvou možnosťou, ktorú môžete použiť na začiatku alebo na riešenie miernych problémov. Keďže zvyčajne obsahujú látky, ktoré môžu mať napríklad diuretické účinky, určite stoja za vyskúšanie.
V zložení dobrého výživového doplnku pre močové cesty hľadajte tieto látky:
- Kľučka veľkoplodá
- Zlatobyľ obyčajný
- D-manóza
- Kapucínka väčšia
- Praslička roľná
- Žihľava dvojdomá
- Medvedica lekárska
Pri užívaní poslednej spomínanej byliny (medvedica lekárska) však buďte opatrní, pretože sa môže užívať len krátkodobo.
Kromě jiného, obvykle se doporučuje i klidový režim, který může zahrnovat i volno z práce. (Nemusíte hned sahat na dovolenou, někteří zaměstnavatelé dávají jako benefit takzvané sick days.) Také se snažte pít dostatečné množství tekutin, pravidelně vyprazdňujte močový měchýř a buďte v teple.
Lieky a antibiotiká
Ak sa zápal močových ciest rozvinie do niečoho vážnejšieho, je vhodné navštíviť lekára, nechať sa dôkladne vyšetriť a predpísať antibiotiká. Hoci sa ich nadmerné užívanie neodporúča, v prípade závažnej bakteriálnej infekcie môžu byť významnou pomocou.
Pokiaľ ide o liečbu lekárom, určite ho nevynechajte z procesu, aj keď prechádzate tehotenstvom. V extrémnych prípadoch môže závažný zápal močových ciest spôsobiť dokonca predčasný pôrod, preto sa neoplatí tento problém podceňovať.
Pri antibiotikách je tiež dôležité, aby ste dodržiavali predpísané dávkovanie odporúčané lekárom. A to aj vtedy, ak máte pocit, že vaše problémy začínajú ustupovať. Je dosť možné, že bez dôkladnej liečby sa zápal vráti a lekár vám bude musieť predpísať ďalšie antibiotiká. (Čo nie je dobré pre stav vašej črevnej flóry, ktorá je dôležitá pre normálne trávenie a funkciu imunitného systému. Takisto môžete nevedomky prispieť k zhoršovaniu rezistencie na antibiotiká, čo by mohlo v budúcnosti predstavovať vážne riziko pre ľudstvo).
Nezdieľajte zvyšky antibiotík, ktoré nestihnete použiť na konci liečby, ale zlikvidujte ich v súlade so zásadami nakladania s liekmi. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je odniesť liek do lekárne, kde s ním naložia ako s nebezpečným odpadom (to platí aj pre všetky ostatné lieky vrátane tých, ktorým uplynula doba použiteľnosti).
Čo si z toho vziať?
Teraz sa môžeme pozrieť na to, ako môže vyzerať prevencia infekcií močových ciest. Vďaka tomu už nebudete musieť v budúcnosti neustále riešiť tento problém.
Opäť je vhodné vyskúšať prírodné a voľnopredajné doplnky stravy na podporu normálneho stavu močových ciest, ktoré vám môžu poslúžiť aj na začiatku riešenia vášho intímneho problému. Primárne sa snažte vyberať tie, ktoré obsahujú širší komplex bylín.
Nezabúdajte tiež na:
- Dobre nastavený pitný režim, ktorý budete dodržiavať každý deň
- Nosenie priedušnej spodnej bielizne z prírodných materiálov
- Primeraná intímna hygiena
- Močenie po každom pohlavnom styku
- Používanie špeciálnych výrobkov na intímnu hygienu
V neposlednom rade pomôže aj to, ak sa po skončení práce riadne utriete. Okrem toho, ak sa vám chce ísť na toaletu, nezadržiavajte moč príliš dlho a choďte na toaletu čo najskôr.
U mužov, ktorí majú nezhubne zväčšenú prostatu, môže zohrávať úlohu aj to, ak po vykonaní malého nutkania chvíľu počkajú a potom sa pokúsia zistiť, či v močovom mechúre nezostala nejaká tekutina.
Zdroje informácií
https://www.cdc.gov/antibiotic-use/uti.html – Zápal močových ciest (anglicky)
https://health.clevelandclinic.org/said-said-worse-urinary-tract-infections-infographic/ – Infekcie močových ciest (anglicky)
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-tract-infections-utis/ – Zápaly močového traktu (anglicky)
Posledná aktualizácia článku: 22. 5. 2024