Močové cesty môžu niekedy trochu potrápiť. Najmä ak zanedbávame odporúčaný pitný režim, hygienu a posilňovanie imunitného systému. To, že sme sa nesprávali práve príkladne, nám často signalizuje pálenie a bolesť pri močení. Aby sa tento problém často neopakoval, dnes sa pozrieme na to, aké bylinky na močový mechúr môžete vyskúšať!
Obsah
Fungujúce močové ústrojenstvo je nevyhnutné pre naše prežitie. Neveríte? V tom prípade sa zamyslite nad tým, že obličky každú minútu nášho dňa filtrujú krv, z ktorej zachytávajú odpadové látky, ktoré už organizmus nedokáže nijako zmysluplne využiť. Tento filtračný systém potom pošle nevyužiteľné prebytky močovodmi do močového mechúra, odkiaľ sa následne pri močení dostanú von.
Z tohto dôvodu sa močové cesty spolu s obličkami považujú za jednu z dôležitých súčastí prirodzenej detoxikácie tela. Jednou z možností, ako ich môžeme podporiť, je napríklad zvýšenie príjmu vody počas dňa.
Na druhej strane – aj napriek tomu, že si močové cesty vedia efektívne poradiť s odvodom všetkého nepotrebného a škodlivého z tela von, neznamená to, že nie sú náchylné na vznik rôznych problémov. Tie môžu súvisieť s oslabenou obranyschopnosťou, hormonálnymi zmenami, problémami s prostatou alebo s nesprávne vykonávanou intímnou hygienou, v dôsledku ktorej sa cez močovú trubicu dostane dovnútra niečo, čo by tam správne nemalo byť.
Aké to môže mať následky, to určite dobre viete. Okrem neustáleho nutkania na močenie sa často objavuje aj pálenie a rezanie pri močení, zakalený moč, bolesť v podbrušku alebo zapáchajúci moč. Ak sa infekcia rozšíri ďalej do močového mechúra a obličiek, môže sa objaviť aj teplota, zvracanie a bolesť v chrbte. Z tohto dôvodu je dôležité podchytiť začínajúcu infekciu močových ciest včas a zvoliť správne riešenie.
Akú úlohu v tom môžu zohrať bylinky na obličky? A ktorým rastlinám dôverovali pri udržiavaní normálneho stavu močového traktu aj naše babičky a prababičky?
Starostlivosť o močové cesty prírodnou cestou
Najlepšie, samozrejme, je, keď k infekcii vôbec nedôjde. Práve preto potrebuje každý z nás vedieť, ako sa má o svoje močové cesty priebežne (a správne) starať. A to ide veľmi dobre aj prírodnou cestou. Stačí, ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad.
Medzi hlavné piliere starostlivosti o močový trakt patrí pitie dostatočného množstva tekutín, ktoré sa môže odvíjať od úrovne fyzickej aktivity a ročného obdobia. Za úplný základ sa však považuje aspoň 2,5 až 3 litre vody denne. Do pitného režimu sa pritom zahŕňajú aj polievky a potraviny bohaté na vodu (uhorka, melón, paradajky…).
Rovnako dôležitá je aj správne vykonávaná intímna hygiena. Nejde len o to, že ženy sa majú na toalete po vykonaní malej potreby utierať správnym smerom, ale aj o to, že je kľúčové pravidelné umývanie vodou a prostriedkom pre intímnu hygienu, striedanie spodnej bielizne a nosenie kúskov, ktoré sú dostatočne priedušné. Keďže veľa infekcií vzniká aj po intímnom styku, je vhodné sa hneď po ňom odobrať na toaletu a vykonať malú potrebu.
Za nevhodné sa považuje aj dlhodobé a časté zadržiavanie moču. Akonáhle cítite potrebu, choďte si odskočiť. Pri problémoch s prostatou sa ešte uistite, že vám v močovom mechúre nezostal zvyšok prebytočnej tekutiny, preto s močením nespěchajte. Posilňujte svoj imunitný systém, pretože aj na jeho správnej funkcii a sile pri prevencii rôznych problémov, vrátane tých, ktoré súvisia s močovým ústrojenstvom, záleží.
Podľa potreby môžete tiež vyskúšať bylinky na močové cesty, ktoré sa dajú užívať v rámci zdravej životosprávy, ale aj pri začínajúcich problémoch. Ktoré to však sú? A čo nám môžu ponúknuť?
Kedy bylinky na močové cesty pomôžu?
Bylinky na podporu normálnej funkcie močových ciest môžete vyskúšať vtedy, keď začínate vnímať mierny diskomfort pri močení. Ten zvyčajne signalizuje, že sa niečo deje a je potrebné rýchlo zasiahnuť. Niektoré bylinky môžu prispieť k normálnemu pH moču, ktoré môže mať vplyv na (ne)pohostinnosť prostredia pre patogény. Iné môžu podporovať boj tela proti mikroorganizmom, pretože môžu prispievať k antioxidácii. Ďalšie bylinky sa v tradičnej ľudovej medicíne využívajú pre svoje močopudné účinky.
To zjednodušene povedané znamená, že môžu podporiť odvádzanie prebytočnej vody z tela. Keďže voda sa (okrem dýchania, potenia a stolice) dostáva z tela von hlavne cez močové cesty, môže prispieť k ich prepláchnutiu.
4 najlepšie bylinky na močové cesty
Bylinka | Účinky |
---|---|
Praslička roľná | Podpora močenia, antioxidant, prevencia obličkových kameňov |
Kapucínka väčšia | Antiseptikum, diuretikum, podpora pri infekciách močových ciest |
Zlatobyľ obyčajná | Preplachovanie močových ciest, podpora pri obličkových kameňoch |
Žihľava dvojdomá | Podpora imunity, pomoc pri infekciách močových ciest |
Praslička roľná
Tradične sa používala na zastavenie krvácania, hojenie vredov a rán a na liečbu tuberkulózy a problémov s obličkami. Praslička roľná obsahuje predovšetkým kremík, ktorý podporuje normálny stav kostí. Používa sa tiež ako diuretikum (látka na podporu močenia a odvodnenia) a ako zložka niektorých kozmetických prípravkov.
Jedna štúdia skúmala užívanie prasličky ľuďmi, ktorí mali v anamnéze obličkové kamene z kyseliny močovej. U ľudí, ktorí užívali prasličku, došlo k zvýšeniu diurézy (vylučovania moču). Iné štúdie zase naznačujú, že praslička má antioxidačné vlastnosti.
Vzhľadom na jej podporný vplyv na močové cesty sa bežne odporúča napríklad na obličkové kamene a na infekcie močových ciest.
Kapucínka väčšia
Kapucínka väčšia sa tradične používala pri nachladnutí, tvorbe nových krviniek, infekciách močových ciest a ako antiseptikum. Uvádza sa tiež, že vykazuje výrazné diuretické a antihypertenzné účinky. Niekedy sa o nej dokonca s menšou nadsádzkou hovorí, že ide o prírodné antibiotikum. V niektorých prípadoch sa dokonca uvádza, že jej užívanie je možné aj pri liečbe antibiotikami, ktoré sa používajú pri ťažkých bakteriálnych infekciách močových ciest, pretože môže podporiť boj tela a liekov proti premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov v močovom trakte. Nemožno ju však považovať za plnohodnotnú antibiotickú náhradu.
Zlatobyľ obyčajná
Pomerne dobre známou bylinkou (nielen) na močové cesty je v ľudovej medicíne aj zlatobyľ obyčajná, ktorá sa bežne vyskytuje aj v našich končinách.
V minulosti sa zlatobyľ používala na kožu na hojenie rán. Používa sa tiež ako diuretikum, čo znamená, že pomáha telu zbaviť sa prebytočnej tekutiny. Zlatobyľ sa tiež v minulosti používala na liečbu tuberkulózy, cukrovky, zväčšenia pečene, dny, hemoroidov, vnútorného krvácania, astmy a artritídy. V ľudovom liečiteľstve sa aj dnes používa ako výplach úst pri zápaloch v ústach a hrdle.
Čo sa týka močových ciest, podporuje odvádzanie vody z tela, čím pomáha prepláchnuť močové cesty. Niekedy sa tiež odporúča ako prírodný prostriedok na močové kamene. Pravdepodobne preto, že keď dôjde k ich vylučovaniu, je extrémne dôležitý dobre nastavený pitný režim, ktorý podporuje časté močenie. Práve vďaka tomu sa môžu postupujúce močové kamene ľahšie vyplaviť z tela.
Žihľava dvojdomá
Žihľava dvojdomá sa považuje za nekorunovanú kráľovnú všetkých bylín. A to vzhľadom na to, akými rôznymi spôsobmi ju dokázali naši predkovia využiť. Mnoho z nich ju dokonca používalo aj pri varení a pečení. (Možno ste už niekedy počuli o žihľavovej polievke, čaji alebo o tom, že sa pridáva do veľkonočnej plnky.)
Žihľava sa už stovky rokov v ľudovej medicíne používa na ošetrenie bolestivých svalov a kĺbov, ekzémov, artritídy, dny a chudokrvnosti. Dnes ju mnoho ľudí používa aj pri problémoch v počiatočných štádiách zväčšenej prostaty (tzv. benígna hyperplázia prostaty). Používa sa tiež pri infekciách močových ciest, sennej nádche (alergickej nádche) alebo v obkladoch či krémoch, ktoré sa aplikujú na boľavé svaly a kĺby. Niektorí ľudia ju tiež aplikujú na bodnutie hmyzom.
Čo ďalšie môže pomôcť?
Klikva veľkoplodá
Medzi ďalšie populárne zložky rastlinného pôvodu nepochybne patrí aj klikva veľkoplodá. U nej si však dávajte pozor na jednoduchú zámenu s brusnicou, pretože nejde o jednu a tú istú vec.
Ako iste viete, ide o červené bobule, ktoré sa zbierajú a následne spracovávajú na ďalšie účely. Medzi ne patrí aj jej využitie v prírodných doplnkoch stravy na podporu normálnej činnosti močového ústrojenstva.
Okrem toho, že je klikva zdrojom antioxidantov, obsahuje takzvané proantokyanidíny, ktoré baktériám v močovom trakte sťažujú uchytiť sa na stenách močových ciest, kde by mohli škodiť. Ďalej klikva obsahuje kyselinu benzoovú a vitamín C. A práve tieto látky môžu podporiť telo v boji proti prebiehajúcej infekcii.
D-manóza
Vašej pozornosti by určite nemala uniknúť ani D-manóza, s ktorou sa pri riešení nepohodlia v oblasti močových ciest často stretnete. Málokto si však pod týmto názvom predstaví niečo konkrétne, nieto aby dokázal jasne povedať, v čom presne by preňho mala byť D-manóza užitočná. Preto sa na to spoločne pozrieme.
D-manóza je jednoduchý cukor, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch ovocia. Je príbuzná glukóze. Prirodzene sa vyskytuje aj v niektorých bunkách ľudského tela. Zaujímavosťou je, že ľudskému telu môže ponúknuť podporu v niekoľkých rôznych smeroch.
D-manóza sa používa napríklad na liečbu vzácneho ochorenia zvaného syndróm glykoproteínového deficitu sacharidov typu 1b. Toto ochorenie sa dedí v rodinách. Spôsobuje stratu bielkovín črevom. Niektoré správy uvádzajú, že D-manóza túto stratu bielkovín spomaľuje a zlepšuje činnosť pečene.
To však nie je všetko. D-manóza sa často spája aj s podporou normálneho stavu močového ústrojenstva.
Predbežné klinické štúdie v USA a Európe ukazujú, že D-manóza môže tiež liečiť alebo predchádzať infekciám močových ciest. Výskum naznačuje, že D-manóza bráni určitým baktériám ulpievať na stenách močového mechúra. Vedci sa domnievajú, že baktérie namiesto toho ulpievajú na cukre. To pomáha baktériám odísť z tela močom. Menší počet baktérií v močovom mechúre môže znížiť pravdepodobnosť vzniku infekcie alebo jej zhoršenia.
Tiež sa predpokladá, že D-manóza by mohla slúžiť ako prebiotikum, ktoré je dôležité na podporu normálneho stavu trávenia a imunitného systému. A práve tieto body sú kľúčové pre aktívny boj tela s infekciou.
Ako správne užívať bylinky na zdravie močových ciest?
Nepodozrievame vás z toho, že si chcete vo voľnom čase hrať na bylinkára. Nielen preto, že je to prácne, ale aj preto, že je na túto aktivitu potrebné vzdelávať sa v rastlinách, ich použití, spôsobe spracovania, vzhľade, kontraindikáciách a podobne.
Z tohto dôvodu pre vás bude pohodlnejším riešením užívanie prírodného doplnku stravy na podporu normálnej činnosti obličiek, močového mechúra a močových ciest, ktorý obsahuje všetky z vyššie uvedených látok vo svojom zložení. Práve táto kombinácia môže vašim močovým cestám ponúknuť komplexnú starostlivosť.
Tiež nezabúdajte, že súčasťou celého procesu by mal byť aj správne nastavený pitný režim, dodržiavanie zásad intímnej hygieny a ďalšie tipy a triky, ktoré sme spomenuli v článku. Ak sa ani napriek vynaloženému úsiliu situácia s močovými cestami nezlepšuje, vyhľadajte lekára.
Zdroj
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/horsetail – Praslička roľná (anglicky)
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/goldenrod – Zlatobyľ obyčajná (anglicky)
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle – Žihľava dvojdomá (anglicky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klikva_velkoplod%C3%A1 – Klikva veľkoplodá (anglicky)
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/d-mannose-uses-and-risks – D-manóza (anglicky)
https://www.benu.cz/detail-dotazu/alternativa-antibiotika-7q9e1 – Kapucínka väčšia ako náhrada antibiotík (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/body/21197-urinary-system – Močový trakt (anglicky)
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/tropaeolum-majus – Kapucínka väčšia (anglicky)
https://www.nia.nih.gov/health/bladder-health-and-incontinence/15-tips-keep-your-bladder-healthy – 15 tipov pre zdravé močové cesty (anglicky)
Posledná aktualizácia článku: 18. 12. 2024